A legfontosabb információk Kárpátaljáról
Kárpátalja Ukrajna délnyugati részén terül el, híres az erdőiről, szőlőiről, a hegyeiről és az ásványi kincseiről. A jelenlegi Ukrajna egyik legérdekesebb vidékének számít, ahol felhőtlenül pihenhet bárki, aki eljön erre a vendégszerető tájra.
Tudod-e, hogy Kárpátalja a legek megyéje Ukrajnában? Íme:
- Kárpátalja - Ukrajna legfiatalabb megyéje, amely négy európai országgal határos
- Kárpátalján található Ukrajna legmagasabb pontja - a Hoverla (2061 m)
- Kárpátalja az egyetlen olyan terület Ukrajnában és az egész FÁK területén, ahol az érintetlen természetben vadon élő nárciszokat láthatunk
- A megye egyik nevezetessége - a hegyek között elterülő Szinevéri-tó, Kárpátalja legszebb tava
- Közel 700 ásványvízforrás található a megye területén
- Kárpátalján található a világ legnagyobb allergológiai gyógyintézete, amelyet sóbányában hoztak létre
- A megyében - a Rahói járásban - található Európa földrajzi középpontja
- Kárpátalja területén 13 legendákkal övezett vár található, továbbá több - XVII-XVIII. században épült fatemplom
- A megye területén közel 70 nemzetiség képviselője él
- A kárpátaljai borok ízbeli minőségük szerint nem maradnak el a legjobb európai márkák mellett.
Kárpátalja Ukrajna nyugati részének egyik megyéje, amely 13 járásból (Ungvári, Munkácsi, Beregszászi, Nagyszőlősi, Técsői, Volóci, Ökörmezői, Nagybereznai, Huszti, Szolyvai, Rahói, Ilosvai és Perecsenyi) 4 megyei jogú városból (Ungvár, Munkács, Huszt és Beregszász), 10 városból, 20 városi típusú településből és 609 egyéb településből áll. Területe: 12,8 ezer km2, Ukrajna teljes területének valamivel több mint 2 százaléka. Lakossága a 2001-es népszámlálási adatok szerint 12840 ezer fő, a népsűrűség - 107 fő/km2. A megye székhelye Ungvár.
Területén húzódnak az Ukrán Kárpátok déli lejtői és a lábuknál kezdődő alföld. Kárpátalja északkeleten a Lemberg (Lviv) és Ivano-Frankivszk megyével, délen Romániával és Magyarországgal, nyugaton Szlovákiával és Lengyelországgal határos. A hegyvidék három vonulatból áll: az egykori határt és vízválasztót a Beszkidek és Gorgánok vonulata jelzi. Ezzel párhuzamosan húzódik egy tagoltabb hegylánc, amelyet a rá jellemző magashegyi rétek nevéről Polonina-hegységnek neveznek. A hegyvonulat harmadik - vulkanikus - része a Vihorlát-Gutini hegylánc (mai nevén Ungvár-Huszti hegyek). Kárpátalja délkeleti - Romániával határos részén találjuk a Máramarosi havasokat (újabbkori nevén: Hucul Alpok). Délnyugaton terül el - mai hivatalos nevén - a Kárpátaljai alföld, vagyis a Tiszahát.
A megye határvonalainak hossza:
Lengyelországgal - 33,4 km Szlovákiával - 98,5 km Magyarországgal - 130 km Romániával - 205,4 km
Kárpátalja határain összesen 16 átkelőt építettek ki, amelyek közül 9 nemzetközinek számít (bármely ország állampolgárai és járműi számára), 6 - államközinek (Ukrajna és a szomszédos országok állampolgárai, továbbá a hozzájuk tartozó járművek számára) 8 pedig egyszerűsített határátlépést tesz lehetővé (a határmenti járásokban élő állampolgárok és járműveik számára).
Nemzetközi autós átkelőhelyek: 'Ungvár', 'Malij Bereznij' (Kisberezna), 'Tisza', 'Dzvinkove' (Harangláb), 'Kaszony', 'Luzsanka' (Asztély), 'Gyakovo' (Nevetlenfalu) és 'Vilok' (Tiszaújlak).
Nemzetközi vasúti átkelőhelyek - 'Pallo' (Palló), 'Csap-vasúti', 'Szalóka', 'Nevetlenfalu'.
Helyi vasúti átkelőhelyek - 'Tereszva' (Taracköz), 'Gyakovo' (Nevetlenfalu), 'Rahiv' (Rahó).
Egyszerűsített határátkelőhelyek: Autósok - 'Gyakovo' (Nevetlenfalu)
Egyszerűsített gyalogos határátkelők:'Hizsa' (Kistarna), 'Tereszva' (Taracköz), 'Gyakovo' (Nevetlenfalu).
A határátkelők járásokra lebontva:
Beregszászi járás 'Dzvinkove' - gyalogos- és autósközlekedés (Magyarország) 'Kaszony' - gyalogos- és autósközlekedés (Magyarország) 'Luzsanka' (Asztély) - gyalogos és autósközlekedés (Magyarország)
Nagyszőlősi járás 'Gyakovo' (Nevetlenfalu) - autós-, vasúti- és teherforgalom (Románia) 'Vilok' - gyalogos- és autósközlekedés (Magyarország) 'Hizsa' (Kistarna) - gyalogos (Románia) 'Velika Palagy' (Nagypalád) - gyalogos- és autósközlekedés (Magyarország)
Nagybereznai járás 'Malij Bereznij' (Kisberezna) - gyalogos- és autósközlekedés (Szlovákia) 'Lubnya' (Kiesvölgy) - gyalogos- és autósközlekedés (Lengyelország)
Munkácsi járás Munkácsi repülőtér - utas- és teherforgalom
Rahói járás 'Gyilove' (Terebesfehérpatak) - vasúti- és teherforgalom (Románia) 'Bila Cerkva' (Tiszafejéregyháza) - gyalogos- és autósközlekedés (Románia)
Técsői járás 'Tereszva' (Taracköz) - vasúti-, gyalogos- és teherforgalom (Románia)
Ungvári járás Ungvári repülőtér - utas- és teherforgalom 'Ungvár' - gyalogos- és teherforgalom (Szlovákia) 'Csap (Sztrazs)' - gyalogos-, vasúti- és teherforgalom (Szlovákia) 'Tisza' - gyalogos-, autós- és teherforgalom (Magyarország) 'Pallo' (Palló) - vasúti- és teherforgalom (Szlovákia) 'Szalóka' - vasúti- és teherforgalom (Magyarország)
Huszti járás 'Jablunyivka' (Fenes) - gyalogos (Románia) |